Notice: Undefined property: stdClass::$name_tr in /home/u7848410/seuptr.com/theme/default/mod_index.tpl.php on line 41

Haberler  

Urfa MTAL'den Sağlık Çalışanlarına Destek

257
5-02-2021

Şanlıurfa'da meslek lisesi öğretmen ve öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesine katkı sunmak amacıyla hastanın nabzı ile kanındaki oksijen değerini ölçen robot geliştirdi.

"Sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istedik" 

Okul müdürü İsmail Öztoprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinde sağlık personeli ile hastalar arasında sosyal mesafenin korunmasına yönelik bir robot geliştirdiklerini ifade etti. Robotu daha da geliştireceklerini, yeni yapacakları proje ile ortamdaki koronavirüsü temizleyen bir robot üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Öztoprak, "Robotumuz ile karınca kararınca sağlık personelimizin yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz." dedi.

Cep telefonundan kontrol edilebiliyor.Mezun olduğu okulda öğretmenlik yapan Mekatronik Mühendisi Muhammed Said Çiçek, ekip olarak robotik alanda önemli başarılara imza attıklarını belirtti.

Robotta kumanda kullanmadıklarını, bulaş riski yüksek olduğu için her doktor ve hemşirenin aleti bluetooth aracılığıyla telefonundan yönlendirebileceğine işaret eden Çiçek, "Robotun üzerinde bulunan ekran, kamera, mikrofon, hoparlör ile görüntülü ve sesli konuşma imkanı var. Robot sayesinde hastanın nabzı ve kandaki oksijen değerini ölçüyoruz." dedi.Robot aracılığıyla hastalara ilaç ve yiyeceklerini de ulaştırabildiklerini ifade eden Çiçek, "Göbeklitepe"yi alanda kullanılması için Sağlık Müdürlüğüne teslim edeceklerini kaydetti.

sanliurfa-robot-gobeklitepe-nabzi-ve-kandaki-2-13907730_o

0.0
Son Düzenlemeler: 12 Mart 2121
İlgili İçerikler: Öğrenci destek paketlerinin dağıtımı devam ediyor. 17-18 Kasım 2020 Gaziantep Şanlıurfa Etkinliği İle İlgili Haberler (Tv) 17-18 Kasım 2020 Gaziantep Şanlıurfa Etkinliği İle İlgili Haberler (Gazete, İnternet) Şanlıurfa Basın ve İş Dünyası Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Proje Kapsamında Yenilenen Bilişim Atölyeleri EBA Destek Noktası Olarak Hizmet Vermeye Başladı Gezgin EBA Destek Noktası Hizmet Vermeye Başladı Mimar Sinan MTAL'nın Şanlıurfa'daki Afiş Çalışmaları Urfa MTAL Afiş Çalışması Karaköprü GAP MTAL'nın Şanlıurfa'daki Afiş Çalışmaları KARAKÖPRÜ GAP MESLEKÎ VE TEKNİK LİSESİ / KARAKÖPRÜ-ŞANLIURFA
Mtal'den sağlık Çalışanlarına Destek Urfa